hello world!
FőoldalBlog
Itt vagy: 
Kezdőlap » Fábián Janka - Cholera-napló
Olvasási idő: kb. 3 perc

Fábián Janka - Cholera-napló

A könyv olvasását hosszas várakozás előzte meg, mivel mar hónapokkal a megjelenés előtt érdekesnek és hívogatónak találtam Fábián Janka új könyvének címválasztását. Az elmúlt év megpróbáltatásait követően a téma nem is lehetne aktuálisabb.

A történelem sokszor ismétli önmagát – a megállapítás, ami manapság már az elnyűtt közhelyek táborát erősíti – jutott elsőként eszembe néhány oldal elolvasását követően.

Sorsfordító, kilátástalan, reményvesztett, elgondolkodtató, megosztó jelzők melyek joggal lehetnének úgy a tavalyi, mint a 190 évvel ezelőtt pusztító kolera járvány cégérei.

A 17 éves Gruber Georgina naplóbejegyzésein keresztül ismerhetjük meg az egyén és a társadalom gazdasági és lelki teherbíró képességének próbatételeit az epekórság tombolása idején. A Gruber család szemüvegén keresztül lehetünk szemtanúi az emberek járványra adott első reakciójának, melynek legfőbb hajtómotorja a túlélési ösztön. Az élénk társadalmi életet felváltja a magány és ezzel együtt a befelé fordulás. A kezdeti félelem kiégésbe és a tények higgadt tudomásulvételébe torkollik. Az érzelmi kitörések amplitúdója folyamatosan csökken. A családi kisregény számos ponton párhuzamba állítható a tavalyi év történéseivel. Rádöbbenünk, hogy az évszámot leszámítva szinte minden „változatlan“. A könyvet olvasva megerősítést nyer a polgár és a hatalom viszonyának, a hiteles, érthető, koherens kommunikációnak a fontosságga és a tény, hogy mennyire kiszolgáltatottak vagyunk minden manipulációval szemben.

A napló olvasása mindenképp egy „aha“ élmény volt. A mostanában egy kissé feledésbe merült, korábban viszont mantraként a fejünkben zsongó szavak – vírustagadó, kuruzsló, határzár, álhírek, karantén – újra kapcsolódási pontra találtak.

A Cholera-napló műfaja eltér Fábián Janka eddigi könyveitől. Gyorsan olvasható, fókuszában nem a betegség részletes és ijesztő leírása, inkább az egyén és a társadalom belső vívódásai és a vészhelyzetre adott válaszreakciói állnak. Hogyan tudjuk napjainkat újra strukturálttá tenni? Mi felett van még irányításunk? Miként tudjuk a félelmünket figyelemeltereléssel valami másba transzformálni? Egy szerelmi szál mentén olyan traumákat hoz felszínre, amelyek sokunk életében talán a mai napig feldolgozatlanul „hevernek“ lelkünk polcain. Ha tetszik, ha nem, innentől kezdve veszteségeink, újratervezéseink, felvett preventív viselkedésmintáink láthatatlan fonalkent kötik össze életünknek ezen szakaszat.

A könyvet nagy valószínűséggel nem fogom újraolvasni és nem is kerül be a top kedvenceim közé. Mindenképpen egy kellemes olvasási élmény, mely megerősítette újra bennem, hogy az életünk nem csak ebből az egyetlen „vészhelyzetből“ áll, törekednünk kell a világot egy másik perspektívából is figyelni és beengedni.

Feliratkozás
Visszajelzés
guest
1 Comment
Legrégibb
Legújabb Legtöbb szavazatot kapott
Inline Feedbacks
Összes hozzászólás megtekintése
Liberace
Liberace
1 hónapja ezelőtt

j3rduTCuVpq

Egy pillantásra

Értékelésem: 
★★★☆☆
Nehézségi fok / nyelvezet:
könnyű
Kiadó: 
Libri
Oldalak száma:
159
Bolti elérhetőség:
újonnan kapható
Kinek ajánlom:
Kevés idővel rendelkezőknek, elgondolkodtató témáról olvasni vágyóknak, 19. század iránt érdeklődőknek.
Oszd meg ismerőseiddel
Minden jog fenntartva © 
2025
Minden jog fenntartva © 
2025

Connection Information

To perform the requested action, WordPress needs to access your web server. Please enter your FTP credentials to proceed. If you do not remember your credentials, you should contact your web host.

Connection Type