hello world!
FőoldalBlog
Itt vagy: 
Kezdőlap » Lisa Genova - Megmaradt Alice-nek
Olvasási idő: kb. 3 perc

Lisa Genova: Megmaradt Alice-nek

Alice Howland élete példaértékű. A háromgyerekes családanya boldog házasságban él, karrierje csúcsán van. A neves, nyelvészprofesszor azonban egyre több furcsa dolgot vesz észre magán.
Nem találja előadásain a megfelelő szavakat, belezavarodik saját gondolatmenetébe. Térbeli tájékozódási képessége fokozatosan csökken. Miután a panaszok nem múlnak, sőt egyre inkább fokozódnak felkeres egy orvost. Hosszas és alapos kivizsgálást követően, közlik a rettenetes diagnózist, Alice 50 évesen öröklött Alzheimer – kórban szenved.

„Az Alzheimer -kórt és az ezzel járó tüneteket elsőként 1907-ben – a német ideggyógyász Alois Alzheimer- írta le. A betegség a gondolkodás és a megismerési funkciók beszűkülésével, magatartásváltozással, elbutulással, majd gyors biológiai leépüléssel jár. Becslések szerint 2030-ra előreláthatólag mintegy 65 millió ember szenved majd demenciában.“ (Wikipedia)

A könyv Alice szemszögéből mutatja be a betegség kórlefolyását. A függetlenségére mindig büszke professzor igyekszik továbbra is úgy élni mindennapjait, mint eddig. A jövőről átkerül a hangsúly a jelenre, a mára, a pillanatra. Próbál minden értékes percet megragadni és a szeretteivel eltölteni.

„A tegnapjaim eltűnnek, a holnapok bizonytalanok. Mi éltet akkor? Minden egyes nap éltet. A pillanatban élek.”

Idővel szókincse egyre szegényesebbé válik, lexikális tudása erőteljes hanyatlásnak indul. A nevek és korábbról jól berögzült mozdulatok egyre gyakrabban hagyják cserben.

Végigkísérhetjük azt a fájdalmas és szívszorító utat, melyben apránként nemcsak a múlt emlékeit, de lassan önmagát is elveszíti. Szemtanúi lehetünk személyisége megváltozásának, mely fokozódó depresszió, apátia és érdektelenség jeleiben nyilvánul meg. Betegségtudata fokozatosan torzul, ingerlékennyé, agresszívvá válik.

A valósággal egyre vékonyabb „szál“ köti össze, míg végül mentálisan és testileg teljesen leépül.
Rendkívül megrázó könyv, mely kendőzetlen őszinteséggel mutatja be az Alzheimer kórlefolyását. Mi is bizonyíthatná a könyv hitelességét legjobban, ha nem az, hogy a Nemzeti Alzheimer Társaság is jóváhagyta. Lisa Genova tűpontosággal adja át azt a családi tragédiát, melyben a tehetetlenség, a düh és a végtelen szomorúság képez tökéletes összhangot. A közeli hozzátartozók habitusuktól, életkoruktól vagy éppen lelki teherbírásuktól függően maradnak erősek vagy éppen roppannak össze a rájuk nehezedő „súlytól“. Fontos, hogy az írónő nem ítélkezik, nem tör pálcát senki felett.

Emellett szembesülünk olyan morális kérdésekkel, melyekre nincs egyértelműen jó vagy rossz válasz, mint például:
Mikor nem bízhatunk már abban, hogy a beteg reálisan méri fel az őt körülvevő világot/ veszélyeket? Kezeljük betegként, tartsuk állandó „megfigyelés alatt“, vagy hagyjunk neki egyfajta szabadságot? Hogyan kezeljük a helyzetet a közeli ismerősök előtt? Mikor jön el az a pillanat, amikor külső segítséget kell fogadni?

Egy kihagyhatatlan könyv, egy elfeledhetetlen emberi sors. Miután elolvastam, még hosszú- hosszú ideig velem maradt ez a történet.

Feliratkozás
Visszajelzés
guest
2 hozzászólás
Legrégibb
Legújabb Legtöbb szavazatot kapott
Inline Feedbacks
Összes hozzászólás megtekintése
instagram video downloader
instagram video downloader
6 hónapja ezelőtt

Fantastic beat I would like to apprentice while you amend your web site how could i subscribe for a blog site The account helped me a acceptable deal I had been a little bit acquainted of this your broadcast offered bright clear concept

amok
amok
1 hónapja ezelőtt

o8kCMKzRwP8

Egy pillantásra

Értékelésem: 
★★★★★
Nehézségi fok / nyelvezet:
könnyű
Kiadó: 
Könyvmolyképző Kiadó
Oldalak száma:
326
Bolti elérhetőség:
antikvár könyv
Kinek ajánlom:
mélyebb mondanivalójú könyvre, az Alzheimer kór lefolyását jobban / közelebbről megismerni vágyóknak, illetve a betegségben személyesen érintettek számára
Oszd meg ismerőseiddel
Minden jog fenntartva © 
2025
Minden jog fenntartva © 
2025

Connection Information

To perform the requested action, WordPress needs to access your web server. Please enter your FTP credentials to proceed. If you do not remember your credentials, you should contact your web host.

Connection Type